Ўзбекистон овози сайёҳлик кўчаси
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонавий шароитлар яратилган. Кенг пиёдалар ва велосипед йўлаклари, дам олиш зоналари, селфи зоналари, очиқ спорт майдончалари ва биохожатхоналар барпо этилган. Шунингдек, болалар учун экоплощадкалар ва арқон парклари, оилавий дам олиш масканлари ташкил этилган.
Ободонлаштирилган кўча 2025 йил сентябрь ойида очилиб, Республика болалар кутубхонасидан бошланиб, Яҳё Ғуломов кўчаси билан кесишган жойда автомобиллар учун кичик транспорт ҳалқаси яратилган ва Экопарк кириш қисмигача давом этади. Шастри ва Содиқ Азимов кўчалари билан кесишган жойда Лал Баҳодур Шастри бюсти жойлашган сквер ва 64-мактаб мавжуд.
Ўзбекистон овози кўчасида тўсиқсиз муҳит яратилган, кўп миқдорда гуллар ва буталар экилган, ўриндиқлар, чиқинди қутилари ва ёритиш тизими ўрнатилган. Автомобиль йўли бир қаторли қилиб торайтирилган, пуллик тўхташ жойлари мавжуд. Кафе ва ресторанлар столларини тротуарга чиқариб қўйишган.
Кўчада ҳар доим яратилган қулай ва чиройли зонани юқори баҳолаган шаҳарликлар ва сайёҳларни учратиш мумкин.
Тошкент автомобил йўллари институти
Тошкент автомобил йўллари институти 1972 йилда Тошкент политехника институтининг автомобил-йўл фак...
Чақардаги Баланд масжиди
«Баланд» масжиди 1857 йилда қурилган. «Баланд» сўзи «юқори, баланд» деган маъноларни билдиради, мас...
Эски Жувадаги Шемаринлар савдо уйи
Чорсу бозор олдидаги майдонда эътиборни тортувчи эски ғишт бино жойлашган. Фасаднинг юқори қисмида ...
Ўзбекистон Давлат консерваторияси
1990-йиллар охирида Мустақиллик проспектида (Пушкин) жойлашган консерватория учун янги бино қуриш қ...

“O‘zbekiston Ovozi” Tourist Street
The total length of the street is 2.1 kilometers. All modern conditions have been created here for residents and tourists. Wide pedestrian and bicycle paths, recreation areas, selfie zones, open sports grounds, and eco-toilets have been arranged. Eco-playgrounds and rope parks for children, as well as family recreation areas, have also been established.
The improved street was opened in September 2025. It starts from the Republican Children’s Library at the intersection with Yakhyo Gulyamov Street, where a small traffic circle for cars has been created, and continues to the entrance of Ecopark. At the intersection with Shastri and Sadyk Azimov Streets, there is a small square with a bust of Lal Bahadur Shastri and School No. 64.
The “O‘zbekiston Ovozi” Street features a barrier-free environment. A large number of flowers and shrubs have been planted, benches, trash bins, and lighting have been installed. The roadway has been narrowed to one lane, and paid parking spaces are provided. Cafes and restaurants have moved their tables out onto the sidewalks.
On the street, one can always meet citizens and tourists who have appreciated the created comfortable and beautiful zone.
Institute of Oriental Studies, now — National Centre of Archaeology
The building of the National Centre of Archaeology (previously known as the Institute of Oriental M...
Main Post Office
The new building of the Main Post Office opened in 1984 on Shahrisabz Street, formerly Pervomayskay...
Residential Building on Alley Street
In 1933, the Council of People's Commissars of the Uzbek SSR decided to build Uzbekistan's third hy...
Textile Workers’ Palace of Culture
The beautiful building with a semi-circular facade was constructed in 1938 by Moscow architects A. ...