Ўзбекистон овози сайёҳлик кўчаси
Кўчанинг умумий узунлиги 2,1 километрни ташкил этади, бу ерда аҳоли ва сайёҳлар учун барча замонавий шароитлар яратилган. Кенг пиёдалар ва велосипед йўлаклари, дам олиш зоналари, селфи зоналари, очиқ спорт майдончалари ва биохожатхоналар барпо этилган. Шунингдек, болалар учун экоплощадкалар ва арқон парклари, оилавий дам олиш масканлари ташкил этилган.
Ободонлаштирилган кўча 2025 йил сентябрь ойида очилиб, Республика болалар кутубхонасидан бошланиб, Яҳё Ғуломов кўчаси билан кесишган жойда автомобиллар учун кичик транспорт ҳалқаси яратилган ва Экопарк кириш қисмигача давом этади. Шастри ва Содиқ Азимов кўчалари билан кесишган жойда Лал Баҳодур Шастри бюсти жойлашган сквер ва 64-мактаб мавжуд.
Ўзбекистон овози кўчасида тўсиқсиз муҳит яратилган, кўп миқдорда гуллар ва буталар экилган, ўриндиқлар, чиқинди қутилари ва ёритиш тизими ўрнатилган. Автомобиль йўли бир қаторли қилиб торайтирилган, пуллик тўхташ жойлари мавжуд. Кафе ва ресторанлар столларини тротуарга чиқариб қўйишган.
Кўчада ҳар доим яратилган қулай ва чиройли зонани юқори баҳолаган шаҳарликлар ва сайёҳларни учратиш мумкин.
Тошкент автомобил йўллари институти
Тошкент автомобил йўллари институти 1972 йилда Тошкент политехника институтининг автомобил-йўл фак...
Чақардаги Баланд масжиди
«Баланд» масжиди 1857 йилда қурилган. «Баланд» сўзи «юқори, баланд» деган маъноларни билдиради, мас...
Эски Жувадаги Шемаринлар савдо уйи
Чорсу бозор олдидаги майдонда эътиборни тортувчи эски ғишт бино жойлашган. Фасаднинг юқори қисмида ...
Ўзбекистон Давлат консерваторияси
1990-йиллар охирида Мустақиллик проспектида (Пушкин) жойлашган консерватория учун янги бино қуриш қ...

Туристическая улица Узбекистон овози
Общая протяженность улицы составляет 2,1 километра, здесь созданы все современные условия для жителей и туристов. Обустроены широкие пешеходные и велосипедные дорожки, зоны отдыха, селфи-зоны, открытые спортивные площадки и биотуалеты. Также созданы экоплощадки и веревочные парки для детей, места для семейного отдыха.
Обустроенная улица открыта в сентябре 2025 года, начинается от Республиканской детской библиотеки на пересечении с улицей Яхьё Гулямова, где создано небольшое транспортное кольцо для автомобилей, и продолжается до входа в Экопарк. На пересечении с улицами Шастри и Садыка Азимова расположены скверик с бюстом Лала Баходура Шастри и 64 школа.
На улице Узбекистон овози создано безбарьерное пространство, высажено много цветов и кустарников, установлены скамейки, урны и освещение. Проезжая часть сужена до одной полосы, предусмотрены платные парковки. Кафе и рестораны вынесли столики на тротуары.
На улице всегда можно встретить горожан и туристов, оценивших созданную удобную и красивую зону.
«Зарафшан» — самый популярный ресторан
Ресторан «Зарафшан» был построен в 1974 году и сразу стал одним из самых популярных мест у ташкентц...
Кафе «Анхор»
Чайхана на берегу Анхора построена по проекту архитектора В. М. Дмитриева в 1956 году и входит в пе...
Интурист
Здание бывшего культурно-информационного центра «Интурист» было построено в 1986 году по проекту ар...