Ўзбекистон Давлат тарих музейи Тошкентнинг энг чиройли биноларидан бирида — 1970-йилда пролетариат етакчиси Владимир Лениннинг 100 йиллиги муносабати билан очибдиган собиқ Ленин музейида жойлашган.
Нойоб биногнинг муаллифлари — Ҳамза номидаги Ўзбекистон ССР Давлат мукофоти лауреатлари: меъморлар Е. Розанов, В. Шестопалов, конструкторлар В. Кричевский, И. Ленточкин, ҳаммуаллиф — меъмор Ю. Болдычев; муҳандис Т. Мелик-Аракелян.
«СССР меъморчилиги» журналининг 1972-йил 7-сонида шундай ёзилган:
«В. И. Ленин музейи биноси Тошкентда шаҳарнинг икки марказий майдонини гўё бирлаштиргандек бўлиб, унинг шаҳарсозликдаги муҳим аҳамиятини белгилайди. Етакчига бағишланган меъморий ёдгорлик Ўзбекистон пойтахтининг диққатга сазовор жойларидан бирига, унинг рамзига айланди. Ҳар томондан очиқ марказий композиция нафақат янги майдонларни бирлаштирди, балки қўшни туманларни янги мафкуравий мазмун билан тўлдирилган яхлит маконга боғлаб берди.
Биногнинг олий мақсади ва монументал табиати бу ерда ҳам оддий, лаконик ҳажм-режаштириш ечимида ўз ифодасини топди. Квадратга яқин режа (56×50 м), нисбатан паст баландлик (22,5 м), марказдаги асосий зал ва унинг атрофида жойлашган экспозиция биногнинг аниқ марказий композициясини олдиндан белгилаб берди.»
Мутахассислар оқ рангли қуёшдан ҳимоя панжараларида миллий нақшдан муваффақиятли фойдаланилганини ва биногнинг ўзининг музей экспозициясининг асосий қисми эканлигини таъкидлайдилар.
Эслатиб ўтамиз: тарих музейи 1876-йил 12-июлда Москва табиатшунослик, антропология ва этнография ихлосмандлари жамиятининг Туркистон бўлими аъзолари — олимлар ташаббуси билан ташкил этилган. 1919-йил февралидан бошлаб у Туркистон Давлат музейи деб атала бошлади. XX аср давомида музей бир неча бор номини ва жойлашувини ўзгартирди ва ниҳоят 1992-йилда мана шу чиройли биноға эга бўлди.
Музей фондларида 250 мингга яқин экспонат сақланмоқда, жумладан 60 мингга яқин археологик, 80 мингдан ортиқ нумизматик ва 16 минг этнографик буюм — улар илк ибтидоий жамият давридан бугунги кунгача бўлган ўзбек тарихини акс эттиради. Фақат кичик қисми намойиш этилади. Тўрт қаватли биногнинг биринчи қаватида галерея жойлашган бўлиб, у ерда турли мавзулардаги замонавий кўргазмалар мунтазам ўтказиб турилади. Иккинчи қаватда қадимги даврлардан Темурийлар давригача бўлган Ўзбекистон тарихи, учинчи қаватда Хива, Қўқон хонликлари ва Бухоро амирлиги даври, тўртинчи қаватда эса XIX–XXI асрлар — энг янги тарих экспонатлари жамланган.
Республика болалар кутубхонаси
Ц-1 ҳудудидаги айлана минорали гўзал бинога кўпчиликнинг кўзи тушган, кўпчилик бу ерда Республика б...
Темир йўл бошқармаси
Тошкентдаги биринчи уч қаватли бино 1914-йилда Г. М. Сваричевский лойиҳаси бўйича Суд институти учу...
“Ўзбекистон” меҳмонхонаси
17 қаватли «Ўзбекистон» меҳмонхонаси — пойтахтнинг энг таниш белгиларидан бири. Шаҳар марказида жо...
Боғкўча массиви, собиқ Ц-27
Боғкўча массивидаги ўзига хос бинолар меъморлар Г. Коробцев, С. Адилов, И. Коптелова, Л. Адамов ва ...

The State Museum of History of Uzbekistan is housed in one of Tashkent’s most beautiful buildings — the former Lenin Museum, opened in 1970 to mark the centenary of the birth of the leader of the proletariat.
The creators of this unique building are winners of the Hamza Uzbek SSR State Prize: architects Ye. Rozanov and V. Shestopalov, designers V. Krichevsky and I. Lentochkin, co-author architect Yu. Boldychev, and engineer T. Melik-Arakelyan.
The journal “Architecture of the USSR” No. 7, 1972, wrote:
“The V. I. Lenin Museum building in Tashkent seems to unite the city’s two central squares, which determines its city-forming significance. The architectural monument to the leader has become one of the sights of the capital of Uzbekistan, its emblem. The centrally planned composition, open on all sides, has united not only the new squares but also linked the surrounding districts into a single whole permeated with a new ideological meaning.
The high purpose and monumental character of the building are expressed here in a simple, laconic volumetric and planning solution. A plan close to a square (56×50 m), modest height (22.5 m), the main hall in the centre surrounded by the exposition — all this predetermined the clear centric composition of the building.”
Experts also highlight the successful use of national ornamentation in the white sun-protective grilles (panjara), which accentuates the building’s beauty, and the fact that the building itself is the main part of the museum’s exhibition.
It should be recalled that the Museum of History was founded on 12 July 1876 on the initiative of scholars — members of the Turkestan branch of the Moscow Society of Lovers of Natural Science, Anthropology and Ethnography. From February 1919 it was called the State Museum of Turkestan. Throughout the 20th century the museum repeatedly changed its name and location until 1992, when it finally moved into this beautiful building.
The museum’s collections contain about 250,000 items, including around 60,000 archaeological, over 80,000 numismatic and 16,000 ethnographic objects reflecting Uzbek history from primitive times to the present day. Only a small portion is exhibited. On the first floor of the four-storey building is a gallery that regularly hosts contemporary exhibitions on various themes. The second floor illustrates the history of Uzbekistan from ancient times to the Timurid era. The third floor is devoted to the period of the three khanates: Khiva, Kokand and the Emirate of Bukhara. The fourth floor presents exhibits of the most recent historical period — the 19th to 21st centuries.
Tashkent House of Photography
One of Tashkent’s most popular venues is the House of Photography. It regularly hosts exhibitions o...
Tashkent Automobile and Road Institute
The Tashkent Automobile and Road Institute was established in 1972 based on the Automobile and Roa...
Regional Committee, MFA, Senate
The Senate building on Islam Karimov Street (formerly Uzbekistan Street) was constructed in the ear...
Gymnasiums on the Square: The History of Brick Buildings
These two buildings, designed by military engineer Stanislav Kazimirovich Glinka-Yanchevsky, are w...