loyihasi «Toshkent boshplanLITI» instituti tomonidan birinchi prezident
Birinchi ikki qavat jabhalari, u yerda turli tashkilotlar joylashgan, qizil granit bilan qoplangan; yuqori besh qavat esa oq shisha-kristallit bilan bezatilgan.
Har bir uy ikkita blok-seksiyadan iborat bo‘lib, har birida 20 tadan xonadon, jami 40 ta uch, to‘rt va besh xonali kvartiralar mavjud.
Binolar avtomagistradan 24,5 metr orqaga chekinib loyihalashtirilgan, bu shovqin himoya zonasi yaratish uchun qilingan. Ko‘cha va turar joy qurilishi o‘rtasida kashtan daraxtlari bilan obodonlashtirilgan bulvar tashkil etilgan, hovli tomonida esa 32 metrli kashtan, qarag‘ay, emon daraxtlari, gullar va butalar bilan boyitilgan park zonasi barpo etilgan. Mikroiklimni yaxshilash maqsadida favvoralar qurilgan, bolalar va sport maydonchalari joylashtirilgan.
Bino 1970-yillar boshida OʻzSSR Davlat rejasi hisoblash markazi sifatida «OʻzNIIP shaharsozlik» in...
Mutaxassislar uyi Narkomzem loyihasi bo‘yicha 1938 yilda me’mor Pavlov loyihasi asosida qurilgan v...
Mamlakatning asosiy konsert va tantanali zallaridan biri boʻlgan «Xalqlar doʻstligi» saroyi 1981-y...
Barcha toshkentliklar Yahyo Gʻulomov va Istiqbol koʻchalari burchagida joylashgan Fransiya elchixon...

In the spring of 2011, the Navoi Fair was demolished, and construction of eight seven-story residential buildings began in its place. The residential complex project was developed by the “Toshkent boshplanLITI” institute on the initiative of the first president. By the end of 2012, the buildings were completed, and residents moved into 320 apartments.
The facades of the first two floors, where various organizations are located, are faced with red granite; the upper five floors are finished with white glass-crystallite.
Each building consists of two block sections with 20 apartments each, totaling 40 three-, four-, and five-room apartments.
The buildings are designed with a 24.5-meter setback from the highway to create a noise protection zone. A boulevard with chestnut trees has been laid out between the street and the residential development, and on the courtyard side, there is a 32-meter park zone with chestnuts, pines, oaks, flowers, and shrubs. To improve the microclimate, fountains have been built, and children's and sports playgrounds have been installed.
ODO and the Law University
The building for the Military Assembly was constructed in 1885, and its overall appearance has been...
“Anhor” Café
The teahouse on the Anhor canal bank was built in 1956 according to the design of architect V. M. D...
Central Telegraph
The Central Telegraph building is one of the most beautiful in Tashkent. It is part of the “Stalin-...
Chorsu Market
Chorsu Market in Tashkent is one of the oldest and most famous bazaars in Central Asia, a true symbo...