«Samarqand» choyxonasi
Piramidaga oʻxshagan oʻziga xos choyxona Samarqandning 2500 yilligi munosabati bilan 1970-yillarda qurilgan. Tashqi tomonga egilgan pilonlar va ular orasidagi gumbaz binoning tanish “ertakdagi” siluetini yaratgan. Sovet davrida kirish oldida toshkentliklarning katta avlodi yaxshi tanigan Nasriddin Afandi haykali turardi.
Mustaqillik yillarida bino bir necha marta egasini almashtirdi va koʻp marta rekonstruksiya qilindi. Oxirgi, tashqi koʻrinishga ham taʼsir qilgan rekonstruksiya 2017-yilda boʻlib oʻtdi. Oldingi ifodali koʻrinishdan faqat xarakterli egilgan pilonlar saqlanib qoldi. Dastlabki meʼmorchilikning yoʻqolishi binoda turli tashkilotlar joylashib, ular oʻz xonalarini umumiy kontseptsiyasiz va choyxonani asl holiga qaytarish istagisiz bezashlari bilan bogʻliq.
Sovet davrida shahar ahamiyatidagi yodgorliklar roʻyxatiga kirgan choyxona bugun madaniy meros obʼyekti maqomiga ega emas.
Vokzal
Bir vaqtlar 1899 yilda G. Svarichevskiy loyihasi bo‘yicha qurilgan Toshkent vokzali shaharning eng ...
Narcomzem, Demir, Orzu
Narcomzem (Xalq yer ishlar komissarligi) binosi Zarafshon koʻchasida (ilgari — Irjar, Kirov, Atatyu...
Sugʻorish institutining yangi korpusi
Milliy tadqiqot universiteti «Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandi...
Bogʻkucha massivi, sobiq Ts-27
Bogʻkucha massividagi oʻziga xos binolar meʼmorlar G. Korobtsev, S. Adilov, I. Koptelova, L. Adamov...

“Samarkand” Teahouse
This unusual pyramid-like teahouse was erected for the 2500th anniversary of Samarkand celebrated in the 1970s. The outward-sloping pylons and the dome between them created the building’s recognisable “fairytale” silhouette. In Soviet times, a statue of Nasreddin Afandi stood in front of the entrance — well known to older generations of Tashkent residents.
During the years of independence, the building changed owners several times and underwent multiple reconstructions. The last reconstruction, which also affected the exterior, took place in 2017. Of the former expressive appearance, only the characteristic sloping pylons remain. The loss of the original architecture is linked to various organisations occupying the building and decorating their premises without a unified concept or desire to restore the teahouse’s original look.
Although in Soviet times it was included in the list of city-significant monuments, today the “Samarkand” teahouse does not have the status of a cultural heritage object.
Museum of History
The State Museum of History of Uzbekistan is housed in one of Tashkent’s most beautiful buildings —...
“Bahor” Restaurant
The “Bahor” restaurant is one of Tashkent’s first banquet halls, built in 1958 according to the des...
Azizlarkhon Eshan Mosque on Chakar
The mosque, with its orange dome visible from afar, was first registered as a historical monument i...