Тошкент шаҳар Коррупцияга қарши курашиш ҳудудий кенгашининг 3-сон мажлиси бўлиб ўтди
🏛 Мажлисда пойтахтда коррупцияга қарши курашиш, коррупциявий омилларнинг олдини олиш, давлат органлари ва ташкилотлар фаолиятида очиқлик ҳамда ҳисобдорликни кучайтириш масалалари муҳокама қилинди.
Йиғилиш аввалида Тошкент шаҳар прокурори в.в.б. Анвар Урманов Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси, Бош прокурор ва Коррупцияга қарши курашиш агентлиги директори томонидан тасдиқланган «Коррупцияга қарши курашиш ва коррупциявий омилларнинг олдини олиш борасида долзарб чора-тадбирларни амалга ошириш бўйича Йўл харитаси» ижросини сифатли таъминлаш юзасидан ҳисобот берди.
📑 Шунингдек, йиғилиш давомида Қурилиш соҳасида ҳудудий назорат инспекцияси, Марказий банкнинг Тошкент шаҳар бош бошқармаси ҳамда шаҳардаги тижорат банклари раҳбарлари томонидан коррупция ҳолатларининг олдини олиш, унинг оқибатларини, шунингдек, коррупцияга имкон берувчи сабаблар ва шарт-шароитларни бартараф этишга доир ўтган даврда амалга оширилган ишлар ва келажакдаги чора-тадбирлар юзасидан тегишли ташкилотлар раҳбарларининг ахборот ва ҳисоботлари тингланди.
✅ Мажлис якунида ҳудудий кенгаш аъзоларига Тошкент шаҳрида коррупцияга қарши курашиш тизимини янада такомиллаштириш, масъул идоралар ўртасидаги ҳамкорликни кучайтириш ҳамда ушбу йўналишда амалга оширилаётган ишларни жамоатчиликка очиқ ва мунтазам етказиб бориш бўйича вазифалар белгиланди.

The 3rd Meeting of the Tashkent City Territorial Council for Combating Corruption Was Held
🏛 The meeting discussed issues of combating corruption in the capital, preventing corrupt factors, and strengthening openness and accountability in the activities of state bodies and organizations.
At the beginning of the meeting, Acting Tashkent City Prosecutor Anvar Urmanov presented a report on the quality implementation of the “Roadmap for Implementing Urgent Measures to Combat Corruption and Prevent Corrupt Factors”, approved by the Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, the Prosecutor General, and the Director of the Anti-Corruption Agency.
📑 During the meeting, reports and information were heard from the heads of relevant organizations, including the Territorial Control Inspectorate in the Construction Sector, the Main Department of the Central Bank in Tashkent city, and the heads of commercial banks operating in the city. The reports covered work done to prevent corruption cases, eliminate their consequences, and remove the causes and conditions that enable corruption, as well as future measures.
✅ At the end of the meeting, tasks were assigned to the members of the territorial council to further improve the anti-corruption system in Tashkent city, strengthen cooperation between responsible agencies, and ensure open and regular informing of the public about the work being carried out in this area.