Халқ тилида Қадишев бозори деб номланувчи «Авиасозлар» бозорининг, шунингдек, савдо расталари ва дўконларининг бузилиши ҳақидаги маълумотлар ҳақиқатга тўғри келмайди.
«Авиасозлар» бозори одатдаги тартибда ишламоқда. Олиб борилаётган ишлар қонуний асосда фаолият юритаётган савдо расталари ва объектларига дахл қилмайди.
Гап узоқ вақт давомида тартибсиз, ўзбошимчалик билан ташкил этилган савдо мавжуд бўлган бозорга туташ ҳудудда тартиб ўрнатиш ҳақида кетмоқда.
Ушбу ҳудудда айрим фуқаролар мева, сабзавотлар, гўшт маҳсулотлари ва калла-почаларни рухсат берувчи ҳужжатларсиз, жумладан, санитария-эпидемиология талабларини бузган ҳолда сотган. Зарур санитария шароитлари ва маҳсулот сифати назоратининг йўқлиги озиқ-овқат хавфсизлиги учун хавф туғдирарди.
Бундан ташқари, тартибсиз савдо пиёдаларнинг эркин ҳаракатланишига тўсқинлик қилар, транспорт ҳаракатига ҳалақит берар, тирбандликлар, одамларнинг тўпланиши, тартибсиз автотураргоҳлар ва аҳоли, харидорлар ҳамда бозорга ташриф буюрувчилар учун ноқулайликлар туғдирарди.
Шаҳар маъмурияти пойтахтнинг савдо инфратузилмасини замонавий шаҳар талабларига мувофиқ тартибга солиш бўйича изчил ишларни амалга оширмоқда. Ушбу чора-тадбирлардан мақсад нафақат жамоат жойларида, балки бозорлар ҳудудларида ҳам қулай, хавфсиз ва обод шароитларни яратишдир.
Шуни таъкидлаш жоизки, ушбу ҳудудда савдо қилган шахсларга бозор ҳудудидан муқобил, махсус ажратилган ва қонуний жойлар таклиф этилмоқда. Бу жойлар тадбиркорлар учун ҳам, харидорлар учун ҳам янада тартибли ва қулай шароитларни назарда тутади.
Озиқ-овқат маҳсулотлари савдоси фақат санитария шароитлари таъминланган, маҳсулот сифати назорат қилинадиган, харидорлар учун қулайлик ва ҳаракат хавфсизлиги яратилган махсус белгиланган жойларда амалга оширилиши керак.
Ушбу ҳудудда ишлар якунлангач, ҳудудни ободонлаштириш ва кўкаламзорлаштириш, шунингдек, автомобиллар учун тураргоҳ ташкил этиш режалаштирилган. Бу тартибсиз автотураргоҳларни камайтириш, ҳудудга киришни оптималлаштириш ва хавфсиз қилиш, шахсий транспортда ҳаракатланиш учун қулайроқ шароитлар яратиш ҳамда яқин атрофдаги кўчалардаги юкламани камайтириш имконини беради.

Информация о сносе рынка «Авиасозлар», именуемого в народе рынком Кадышева, а также торговых рядов и ларьков не соответствует действительности.
Рынок «Авиасозлар» работает в штатном режиме. Проводимые работы не затрагивают торговые ряды и объекты, осуществляющие деятельность на законных основаниях.
Речь идёт о наведении порядка на прилегающей территории, где в течение длительного времени существовала стихийная, самовольно организованная торговля.
На данном участке отдельные граждане реализовывали фрукты, овощи, мясные изделия и субпродукты без разрешительных документов, в том числе, с нарушением санитарно-эпидемиологических требований. Отсутствие необходимых санитарных условий и контроля качества продукции создавало риски для пищевой безопасности.
Кроме того, стихийная торговля затрудняла свободный проход пешеходов, мешала движению транспорта, создавала пробки, скопление людей, хаотичную парковку и неудобства для жителей, покупателей и посетителей рынка.
Администрация города последовательно проводит работу по упорядочению торговой инфраструктуры столицы в соответствии с требованиями современного города. Цель этих мер — создать комфортные, безопасные и благоустроенные условия не только в общественных пространствах, но и на территориях рынков.
Необходимо отметить, что лицам, осуществлявшим торговлю на данной территории, предлагаются альтернативные, специально выделенные и законные места на территории рынка. Эти места предусматривают более упорядоченные и комфортные условия как для предпринимателей, так и для покупателей.
Торговля продуктами питания должна осуществляться только в специально отведённых местах, где обеспечены санитарные условия, контроль качества продукции, удобство для покупателей и безопасность движения.
После завершения работ на данном участке планируется провести благоустройство и озеленение территории, а также организовать стояночные места для автомобилей. Это позволит уменьшить хаотичную парковку, оптимизировать и обезопасить подъезд к территории, создать более удобные условия для передвижения на личном транспорте, а также разгрузить прилегающие улицы.