Ислом Каримов кўчаси (собиқ Ўзбекистон кўчаси) даги Сенат биноси 1970-йилларнинг бошида Ўзбекистон Компартияси вилоят ва шаҳар қўмитаси учун қурилган.
Меъморлар: Е. Видякин ва А. Файнлейб, муҳандис — Э. Леннешмидт.
Дастлаб бино брутал минимализм услубида эди: фақат шиша ва бетон. Деразалар озгина чуқурлаштирилган нишаларда жойлашган, безак элементлари сифатида фақат улар остидаги қора панеллар бор эди. Биногнинг иккита алоҳида кириш эшиги — обком ва горком учун алоҳида киришлар мавжуд эди. Асосий корпус орқасида қуёшдан ҳимоя бетон панжараси билан безатилган конференц-зал блоки жойлашган.
Мустақиллик йилларида бу ерда Ташқи ишлар вазирлиги жойлашди, шу муносабат билан бино реконструкция қилинди: фасад қора шиша билан қопланди, оқ рангли нозик вертикал тикувлар қўшилди, иккала киришга ҳам катта соябонлар ўрнатилди.
2021-йил декабрда бинода Сенат жойлашди. Шу мақсадда бино яна тўлиқ қайта ишлаб чиқилди — у дабдабали кўринишга эга бўлди ва дастлабки кўринишдан деярли ҳеч нарса қолмади.
Наркомзем, Демир, Орзу
Наркомзем (Халқ ер ишлар комиссарлиги) биноси Зарафшон кўчасида (илгари — Иржар, Киров, Ататюрк) 19...
«Самарқанд» чойхонаси
«Самарқанд» чойхонаси 1975-йилда Самарқанд-Дарваза кўчасида қурилган.Меъмор — С. Сутягин, муҳандисл...
Тошкент Цирки — афсона ва умид
Тошкент цирки биноси — шаҳардаги энг чиройли бинолардан бири. У қадимгий майдон устида сузаётгандек...
Интурист
Собиқ «Интурист» маданий-ахборот маркази биноси 1986-йилда меъмор Владимир Нарубанский лойиҳаси бўй...

Regional Committee, MFA, Senate
The Senate building on Islam Karimov Street (formerly Uzbekistan Street) was constructed in the early 1970s for the Regional and City Committees of the Communist Party of Uzbekistan.
Architects: Ye. Vidyakin and A. Fainleib; engineer: E. Lenneshmidt.
Originally the building had a brutalist minimalist appearance: only glass and concrete. The windows were slightly recessed into niches, and the only decorative elements were black panels beneath them. There were two separate entrances with minimal decoration — one each for the regional and city committees. Behind the main block is a conference-hall wing decorated with a sun-shading concrete lattice (panjara).
In the years of independence, the Ministry of Foreign Affairs moved in, and the building was reconstructed: the façade was clad in black glass with thin white vertical seams, and both entrances received large canopies.
In December 2021 the Senate took up residence here. For this purpose the building was completely remodelled once again — it became pompous, and almost nothing remained of the original appearance.
International Forums Palace “Uzbekistan”
The International Forums Palace “Uzbekistan” is one of the most magnificent and modern architectural...
Azizlarkhon Eshan Mosque on Chakar
The mosque, with its orange dome visible from afar, was first registered as a historical monument i...
Barakkhan Madrasah
In 2007, the Hastimam or Hazrati Imam complex was opened in honor of the great theologian and schol...