Ўзбекистон Давлат санъат музейи 1918-йилда Халқ университети музейи сифатида ташкил этилган. 1935-йилгача у Тошкентдаги князь Романов саройида жойлашган эди. 1935–1966-йилларда Халқ уйи биносида, зилзиладан кейин эса ҳозирги Тошкент фотосурат уйи жойлашган биносида фаолият юритган.
1974-йилда бузиб ташланган Халқ уйи ўрнида ёш меъморлар И. А. Абдулов, А. К. Никифоров ва С. А. Розенблюм музей учун янги ғайриоддий бино қуришди — улкан кўк рангли куб. Кубнинг юзлари алюминий квадратлар ва ичкарига юмшоқ тарқоқ ёруғлик ўтказувчи «стивит» шиша толали материал билан безатилган.
Кириш портали, пастки қават ва ички атриум кулранг мармар билан қопланган.
Дастлаб бино ғайриоддий туйулган бўлса-да, кейинчалик тошкентликлар кўникиб, уни севиб қолишди — ҳозир Амир Темур ва Шаҳрисабз кўчалари кесищмасини бу музейсиз тасаввур қилиб бўлмайди.
Мустақиллик йилларида реконструкция ўтказилди: биногнинг юқори қисмида устунлар ва аркалар пайдо бўлди, натижада дастлабки брутал кўриниш йўқолди.
2024-йилда музей биноси Ўзбекистон маданий мерос объектлари рўйхатига киритилди.
Ҳозирги вақтда (2025) музей реконструкция учун ёпиқ.
Лютеран кирхаси
Тошкент кирхаси Ўрта Осиёдаги биринчи лютеран ибодатхонаси ҳисобланади. Бино лойиҳасининг дастлабк...
Боғкўча массиви, собиқ Ц-27
Боғкўча массивидаги ўзига хос бинолар меъморлар Г. Коробцев, С. Адилов, И. Коптелова, Л. Адамов ва ...
«Шодлик» меҳмонхонаси, у ҳам «Ёшлар уйи»
«Шодлик» меҳмонхонаси — 1976-йилда Ўзбекистон комсомоли МК томонидан ёшлар учун қурилган катта маж...
Католик собори
Исо Масиҳнинг Муқаддас Юраги Рим-католик соборини 1912-йилда Салар дарёсининг баланд қирғоғида қури...

Государственный музей искусств Узбекистана был основан в 1918 году как Музей Народного университета. До 1935 года он размещался во дворце князя Романова в Ташкенте. В 1935–1966 годах музей находился в здании Народного дома, а после землетрясения — в здании, где сейчас располагается Ташкентский дом фотографии.
В 1974 году на месте снесённого Народного дома молодые архитекторы И. А. Абдулов, А. К. Никифоров и С. А. Розенблюм построили новое необычное здание музея — огромный голубой куб. Грани куба оформлены алюминиевыми квадратами и стекловолокнистым материалом «стивит», пропускающим мягкий рассеянный свет внутрь.
Портал входа, цокольный этаж и внутренний атриум отделаны серым мрамором.
Необычным здание казалось лишь первое время, затем ташкентцы привыкли и полюбили его — сейчас невозможно представить пересечение улиц Амира Темура и Шахрисабзской без этого музея.
В годы независимости была проведена реконструкция: появились колонны и арки в верхней части здания, из-за чего первоначальный брутальный облик был утрачен.
В 2024 году здание музея включено в список объектов культурного наследия Узбекистана.
В настоящее время (2025) музей закрыт на реконструкцию.
Кафе «Уголок» – одно из самых известных в Ташкенте
Одно из старейших кафе города уже более полувека сохраняет уникальный вкус своих фирменных цыплят т...
Министерство юстиции
Хорошо известное ташкентцам здание на Бродвее (улица Сайилгох), в котором сейчас расположено Минист...
«Узпромстройбанк» около Сквера
Красивое здание на Сквере было построено в 1895 году архитектором В. С. Гейнцельманом и предназнача...
Мечеть Арифджанбая
Мечеть, удивляющая своим необычными линиями, оказалась на территории Tashkent City Park. Это своео...