Кўплаб нашрлар замонавий гумбазлардан фойдаланишни зилзиладан кейин Чилонзорда қурилган янги маҳаллаларда гумбазли конструкцияларни қўллашни таклиф қилган меъмор Андрей Косинский ғоялари билан боғлайди. Унинг концепциялари йигирма йил ўтгач амалда қўлланди — Тошкент шаҳар лойиҳалаш давлат институти меъморлари Владимир Азимов ва Собир Адилов Чорсу бозори реконструкциясини лойиҳалаштиришни бошлаганларида.
Меъморий тарихчи Борис Чуховичнинг ёзишича, меъморларни Жазоирнинг Сиди-Бель-Аббес шаҳридаги гумбаз ҳам илҳомлантирган бўлиши мумкин.
1990-йилда мажмуа очибди: диаметри 86 метр бўлган асосий гумбазни ўраб турган 10–15 метрли етти кичик гумбаз қурилди. Асосий гумбазнинг плитка билан қопланиши ва охириги пардоз ишлари эса 1993-йилгача давом этди.
Пастки қаватда ертўла коридорлари ва кўплаб ёрдамчи хоналар жойлашган. Ҳозир биринчи қаватда гўшт ва сут маҳсулотлари савдоси, иккинчи қават галереясида зираворлар сотувчилари жойлашган. Кийим-кеча, уй-рўзғор буюмлари ва ҳунармандчилик маҳсулотлари савдоси учун алоҳида павильонлар қурилган.
Асосий гумбаз қурилиши билан бир вақтда шу номдаги «Чорсу» метро станцияси қурилиши бошланган ва у 1989-йил 6-ноябрда очибди.
2022-йил май ойида гумбазлардан бирини бузишга уриниш ҳақида хабар тарқалди. Блоглар ва ОАВдаги нашрлардан сўнг Маданий мерос агентлиги барча Чорсу гумбазлари Ўзбекистон маданий мерос объектлари рўйхатига киритилганини тасдиқлади.
Бозор устида сузиб турган ва узоқдан кўриниб турган фирюза гумбаз эски шаҳар панорамасининг асосий акценти бўлиб қолди, унинг гумбазлари остидаги савдо қаторларида сайр қилиш эса барча сайёҳлик маршрутларининг мажбурий бандига айланди.
Ички ишлар вазирлиги маданият саройи
«Қизил Тонг» тикувчилик фабрикаси тикувчилар маданият саройи 1936-йилда меъмор В. Скорняков лойиҳас...
Тошкент автомобил йўллари институти
Тошкент автомобил йўллари институти 1972 йилда Тошкент политехника институтининг автомобил-йўл фак...
Темир йўл бошқармаси
Тошкентдаги биринчи уч қаватли бино 1914-йилда Г. М. Сваричевский лойиҳаси бўйича Суд институти учу...
Ўзбекистон Бадиий академияси Марказий кўргазма зали
Тошкент марказини безаб турган энг чиройли бинолардан бири — Ўзбекистон рассомлари уюшмаси Кўргазма...

Многочисленные публикации связывают современное применение старинных куполов с идеями архитектора Андрея Косинского, предлагавшего использовать купольные конструкции в новых кварталах Чиланзара, возводимых после землетрясения. Его концепции были воплощены лишь спустя двадцать лет, когда архитекторы Ташкентского государственного института проектирования города Владимир Азимов и Сабир Адылов приступили к проектированию реконструкции рынка Чорсу.
Историк архитектуры Борис Чухович отмечает, что архитекторов также мог вдохновить купол, построенный в алжирском городе Сиди-Бель-Аббес.
В 1990 году комплекс был открыт: построены семь куполов диаметром 10–15 метров, окружающих главный купол базара диаметром 86 метров. Однако доработка и облицовка главного купола плитками продолжались до 1993 года.
На нижнем ярусе расположены подвальные коридоры с многочисленными подсобными помещениями. Сейчас на первом этаже купола размещаются прилавки с мясной и молочной продукцией, а на галерее второго этажа работают продавцы специй. Для торговли одеждой, хозяйственными принадлежностями и изделиями мастеров прикладного искусства построены отдельные павильоны.
Одновременно со строительством главного купола начиналась прокладка одноимённой станции метро, открытой 6 ноября 1989 года.
В мае 2022 года стало известно о попытке сноса одного из куполов. После публикаций в блогах и СМИ Агентство культурного наследия подтвердило, что все купола базара внесены в список объектов культурного наследия Узбекистана.
Бирюзовый купол, парящий над базаром и видный издалека, стал главным акцентом панорамы старого города, а прогулка по торговым рядам под его сводами входит в обязательную программу всех туристических маршрутов.
Вековая история ТашМИ
Каждому ташкентцу знакомо это сокращение — ТашМИ. Оно давно стало не только названием учебного зав...
Дом Половцова и Музей прикладного искусства
Одно из самых удивительных и познавательных мест Ташкента — Государственный музей прикладного иску...
Мечеть Азизлархон Эшан на Чакаре
Мечеть с видным издалека оранжевым куполом впервые была зарегистрирована как памятник истории в 19...
Дворец культуры авиастроителей
В городке авиастроителей расположено одно из самых величественных зданий Ташкента. Над его проектом...